השנה היא 1969.  בעוד כשנה יתקיים במקסיקו המונדיאל של שנת 1970.  ישראל לא צריכה לשחק בסיבוב הראשון של מוקדמות הגביע העולמי, היא מתחילה בסיבוב השני.  איתה בבית שיחקו צפון קוריאה וניו זילנד.  צפון קוריאה העדיפה להחרים את ישראל וסירבה לשחק נגדה, ולכן היא הושעתה מהטורניר.  כעת בבית נשארו שתי קבוצות, ישראל וניו זילנד.  המשחק הראשון נערך באצטדיון רמת גן.  במחצית הראשונה לא הובקעו שערים, ותוצאת המחצית עמדה על 0:0.  במחצית השניה, לעומת זאת הבקיעה נבחרת ישראל ארבעה שערים, ונצחה את ניו זילנד 4:0.  משחק הגומלין נערך, מסיבה שלא הצלחתי להבין, גם הוא באצטדיון רמת גן.  גם בו ניצחה ישראל, הפעם 2-0, וכעת עלתה לסיבוב הקובע מי יעלה למונדיאל 1970.  היריבה של ישראל היתה אוסטרליה.  המשחק הראשון נערך באצטדיון ר"ג.  בדקה ה- 17 הוכשל יצחק שום ונפסקה בעיטת עונשין לטובת ישראל.  גיורא שפיגל בעט את הכדור, וכיוון לצד ימין של השער.  השוער האוסטרלי, רון קורי, הימר נכון וזינק לצד ימין של השער, אך הכדור, מעשה שטן מבחינת האוסטרלים, פגע בשחקן אוסטרלי שהיה חלק מה"חומה" שהוצבה כדי להגן על השער, שינה כיוון והתגלגל לפינה השמאלית של השער.  ישראל עלתה ליתרון 1:0, שנשמר עד לסיום המשחק.  כעת נותר משחק הגומלין, שיערך בסידני, לאחר עשרה ימים (14.12.69), ויקבע איזו נבחרת תעלה למונדיאל.  המשחק נפתח בלחץ כבד של הנבחרת האוסטרלית, ורק משחק מדהים של השוער יצחק ויסוקר, הציל את ישראל ממספר שערים.  הלחץ האוסטרלי נמשך כל המחצית הראשונה, אך הם לא הצליחו להבקיע שער, והמחצית הסתיימה בתוצאה 0:0.  גם המחצית השניה החלה בלחץ אוסטרלי, ומגננה ישראלית.  ככל שהמשחק התקדם לסיומו, הנבחרת הישראלית התרכזה יותר במגננה, בעוד שהנבחרת האוסטרלית ניסתה נואשות להבקיע שער.  ישראל יכלה להסתפק בתוצאת תיקו, משום שהיא ניצחה במשחק הראשון, ותיקו יעלה אותה למונדיאל.  בדקה ה- 79, 11 דקות לפני סיום המשחק, השתלט גיורא שפיגל על הכדור במרכז המגרש, כדרר את הכדור לכיוון השער האוסטרלי, ובעט בעיטה מדוייקת שהביאה את ישראל ליתרון 1:0.  האוסטרלים המשיכו ללחוץ על השער הישראלי, וגם הם הצליחו, שתי דקות לפני סיום המשחק להבקיע שער, ולסיים את המשחק בתוצאה 1:1.  התיקו שהצליחו האוסטרלים לחלץ שתי דקות לפני סיום המשחק, לא הספיק לבטל את היתרון של ישראל עקב הנצחון ברמת גן, וישראל עלתה למודניאל בפעם הראשונה בתולדותיה.  הניסוח הזה מעט מטעה, נכון להיום, שנת 2021, 51 שנים מאז המונדיאל של 1970, זאת בעצם העליה היחידה של ישראל למונדיאל. ישראל עד היום לא הצליחה לשחזר את ההצלחה, ולא עלתה בשנית למונדיאל.  אבל איך זה קשור לאוסף שלי?

מדינות רבות בעולם נוהגות להנפיק בולים לכבוד ארועי ספורט חשובים, והמונדיאל הוא בהחלט אחד מארועי הספורט החשובים בעולם.  בין המדינות שהנפיקו בולים לכבוד המונדיאל היתה גם צפון תימן, ששמה הרשמי היה הרפובליקה הערבית של תימן (להבדיל מדרום תימן ששמה הרשמי היה הרפובליקה העממית של תימן).  צפון תימן הנפיקה גליון חריג עם עשרה בולים.  שמונה בולים הוקדשו לשמונת הטורנירים הקודמים (מונדאיל 1970 היה המונדיאל התשיעי בהסטוריה) ושני בולים לטורניר הצפוי ביוני 1970 במקסיקו.  בשני הבולים הללו נכתבו רשימת המדינות שעלו לטורניר היוקרתי.  זמן קצר לאחר הדפסתם, הבחין מישהו בתקלה.  בין המדינות שעלו היתה כאמור גם מדינת ישראל, ושם השיקוץ הזה הופיע באותם שני בולים.  הבולים הוחזרו למכבש הדפוס, ועל שמה של ישראל הודפס פס שחור שהסתיר את הפאדיחה הקטנה של צפון תימן (פאדיחה לשיטתם, לא לשיטתי).  רוב הבולים "תוקנו" כך ששמה של ישראל הוסתר, אך מיעוטם של הבולים דלף ללא הפס שהסתיר את ישראל.  לשתי הגרסאות של הגליון, יש מקום של כבוד אצלי באוסף. 

הגליון החריג שהוציאה צפון תימן לכבוד מקסיקו 1970. שמונת הבולים העליונים הוקדשו לשמונת המונדיאלים שנערכו בעבר, שני הבולים התחתונים הוקדשו למקסיקו 1970, והכילו את רשימת המדינות המשתתפות במונדיאל.

שני הבולים התחתונים בגליון, שהוקדשו למקסיקו 1970, בגרסה המקורית, ללא הסתרת השם "ישראל" על ידי הדפסת פס שחור על גביו.

שני הבולים התחתונים לאחר ה"תיקון". כעת רגשותיהם העדינים של שולחי המכתבים, הממוענים ואספני הבולים לא יפגעו.

את הסיפור הזה, אני חייב ללורנס פישר, שגם הוא אוסף בולים הקשורים לסכסוך הישראלי ערבי. לורנס פרסם את הסיפור על הגליון בפייסבוק, ומיד הבנתי שאני חייב להשיג את שתי הגרסאות של הגליון. הבעיה היא, שבעוד שאת הגליון שבו שמה של ישראל מוסתר קל מאוד למצוא, הרי שאת הגירסה המקורית, שבה ישראל מופיעה על הבולים קשה למצוא. כאשר מצאתי ב- ebay מוכר שמכר את הגירסה הזאת, ניסיתי לקנות ממנו, אך הוא ניתק עימי קשר, ולמרות שזכיתי במכרז, הוא לא ענה לאף מייל שלי, לא עדכן אותי על עלות דמי המשלוח לישראל (להערכתי בגלל שאני ישראלי), ולכן לפחות גם לא שילמתי לו. מצאתי את הגליון אצל מוכר אחר, אבל כשהוא הגיע אלי בדואר, התברר שמדובר בגירסה שבה השם של ישראל נמחק. קניתי את הגליון מחנות בהולנד, אבל לאחר ארבעה חודשים שהוא לא הגיע אלי התיאשתי, ורק אז חשבתי לפנות ללורנס, לבדוק אם יש לו יותר מעותק אחד של הגליון, ואם כן, האם אפשר לקנות ממנו את הגליון. לורנס הסכים מיד למכור לי את אחד הגליונות שברשותו, אבל יום לפני שהיינו אמורים להיפגש ולהעביר אחד לשני את הכסף ואת הגליון, הגיע אלי, לאחר ארבעה חודשים, הגליון שקניתי מהחנות בהולנד. כנראה שמישהו הלך עם המעטפה ברגל מהולנד ועד לארץ. בסופו של דבר לא רק הגליון , כפריט בולאי מקפל בתוכו סיפור, גם המאמץ שלי להשיג אותו, מקפל בתוכו סיפור קטן, ומבחינתי גם די מורט עצבים (אין לי באוסף הרבה פריטים שרדפתי אחריהם כמו הפריט הזה).